• DEŇ UČITEĽOV
     • DEŇ UČITEĽOV

     • 28. marca 1592 sa narodil učiteľ národov Ján Amos Komenský. 28. marec sa stal, na počesť tohto vzácneho človeka, Dňom učiteľov. Je to deň, kedy si pripomíname, aká zodpovedná, náročná a zároveň obohacujúca je práca každého učiteľa. Aj v našej škole sme tento rok Deň učiteľov oslávili. Pod vedením pani vychovávateľky Elenky Brngalovej žiaci pripravili pre svojich učiteľov malú slávnosť. Program otvorili svojim vystúpením mažoretky z našej školy. Nasledovali slová úcty a vďaky našim učiteľom i ostatným zamestnancom školy, scénka i spoločná pieseň a malý darček.  Svojim programom prispeli aj členovia folklórneho súboru Sokolík pod vedením pani učiteľky Mirky Froľovej. Prácu našich učiteľov si uctila i pani starostka Eva Pálešová. Prihovorila sa všetkým prítomným a učiteľom odovzdala kvietky a drobné darčeky. Program bol pre všetkých zamestnancov veľkým prekvapením . Dojatie neskrýval ani pán riaditeľ  Peter Lukačovič. Deťom vyjadril obrovské vďaku za krásny program a slová uznania venoval pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom školy a poďakoval sa im za svedomitú prácu.

    • Európsky deň 112
     • Európsky deň 112

     • Vo štvrtok, 22. marca 2018, navštívil našu školu záchranár pán Lichner. Starších aj mladších žiakov oboznámil so zásadami prvej pomoci, ktoré si mohli aj prakticky vyskúšať. Žiaci mali veľa zaujímavých otázok, na ktoré s radosťou pútavo odpovedal. Takto sme si pripomenuli Európsky deň 112

    • MIX MARATÓN
     • MIX MARATÓN

     • Žiaci 8.ročníka sa zúčastnili Študentského Mix Maratónu, ktorý usporiadalo Gymnázium Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach už po piatykrát. Ȏsmaci si zmerali sily s deviatimi tímami ôsmakov a deviatakov z celého Turca v troch kolách – vedomostnom, športovom a kulturologickom. Každé kolo sa vyhodnocovalo zvlášť a po poslednom kole 22.3.2018 sme sa dozvedeli aj celkové umiestnenie v celej súťaži. Aj keď sa nám v prvom kole veľmi nedarilo, druhé kolo – športové – nás vrátilo späť do hry a v poslednom kole sme dokonca obsadili 3. miesto. Po sčítaní všetkých bodov sme sa umiestnili na krásnom  5.mieste. Využili sme všeobecné vedomosti z dejepisu, geografie, slovenského jazyka či biológie, zacvičili sme si, vymýšľali sme báseň, ale ukázali sme, že nám nie je cudzí ani film, umenie a šport.

    • Ako vzniká kniha
     • Ako vzniká kniha

     • Viete ako vznikne kniha? Komu prejde cez ruky, kým sa nápad spisovateľa dostane až do rúk čitateľa? Tretiaci a štvrtáci to zistili, zahrali sa na spisovateľov, redaktorov, výtvarníkov, tlačiarov... Potom to namaľovali a vysvetlili aj mladším spolužiakom. Zaujalo vás to? To nás teší.

    • Fashion show
     • Fashion show


     • Aké sú aktuálne módne trendy v obliekaní školákov na sezónu jar-leto 2018? Odpoveď nájdete v našej fotogalérii. Škoda, že ste naboli na našej módnej prehliadke. Štvrtáci sú úžasní nie len v predvádzaní modelov, ale aj v moderovaní.

    • WEATHER NEWS
     • WEATHER NEWS

     • What´s the weather like? Toto je ďalšia z otázok, na ktoré vám štvrtáci radi odpovedia. Ako? Predsa po anglicky. Chcete vedieť, či svieti slnko alebo mrzne, či vám treba slnečné okuliare alebo dáždnik a či radšej teplé rukavice? Neváhajte sa ich na to opýtať.

    • Hviezdoslavov Kubín
     • Hviezdoslavov Kubín

     • Keď mám peknú knižku v ruke, hoci neveľkú,
      je to akoby som stretol dobrú priateľku...

      12. februára 2018 sa v našej škole konalo školské kolo postupovej súťaže v prednese poézie a prózy pod názvom Hviezdoslavov Kubín. Tešíme sa, že aj medzi našimi žiakmi je stále dosť takých, ktorí radi čítajú a aj recitujú. Do školského kola postúpilo z triednych kôl 28 šikovných recitátorov. Zmerali si sily v troch kategóriách. Umiestnili sa nasledovne:
      I. kategória - poézia
      2. miesto Emka Lichnerová
      3. miesto Saška Brngalová
      I. kategória - próza
      1. miesto Ivan Junaska
      2. miesto Lukáš Girhardt
      3. miesto Dominik Ličko

      II. kategória - poézia 
      2. miesto Miška Sedliačiková
      3. miesto Dianka Dittrichová
      II. kategória - próza
      1. miesto Sofia Lichnerová
      2. miesto Nina Lichnerová

      III. kategória - poézia
      3. miesto Kristínka Karásková
      III. kategória - próza
      1. miesto Veronika Bohačíková
      2. miesto Lucka Erteľová 
      3. miesto Saška Čičmancová
      Žiaci získali diplom i peknú knihu. 
      Žiaci, ktorí sa umiestnili na 1. miestach budú našu školu reprezentovať na regionálnom kole v Turčianskych Tepliciach. Držíme im palce.
       

    • Lyžiarsky výcvik 2018 - Snowland
     • Lyžiarsky výcvik 2018 - Snowland

     • V dňoch 5.2. – 9.2. 2018 sa uskutočnil lyžiarsky výcvik v LS – Snowland, Valčianska dolina. Zima 2018 pripravila síce skromnejšiu nádielku snehu ako v roku 2017, ale ani to nás neodradilo aby sme zrealizovali základný lyžiarsky výcvik bohatý na krásne zážitky. Výcviku sa zúčastnili žiaci 8. – 9. ročníka pod vedením vyučujúceho TSV a lyžiarskeho inštruktora LS-Snowland. Cieľom lyžiarskeho výcviku bolo naučiť žiakov základnú techniku zjazdového lyžovania. S potešením môžeme konštatovať, že cieľ sme splnili a žiaci si svoje nové zručnosti mohli vyskúšať v záverečnom lyžiarskom preteku, ktorý mal výbornú atmosféru a veľa pozitívnych zážitkov... pokračovanie Fotoalbum :)

     • Vianočný futbalový turnaj 2017

     • Pre žiakov 2. stupňa ZŠ Slovenské Pravno sme dňa 12.12.2017 v rámci primárnej protidrogovej prevencie a podpory  Európskeho týždňa boja proti drogám pripravili športovú aktivitu – Vianočný futbalový turnaj 2017.

      Do turnaja sa kvalifikovali 3 dievčenské a 3 chlapčenské družstvá:

      Dievčenské: 

      Queen: Lucia Erteľová, Timea Zádielská, Lenka Šedíková, Petra Zelienková

      Čaptavé kozlence: Kristína Karásková, Veronika Boháčiková, Vaneska Dittrichová, Simonka Girhardtová

      Barbys: Tereza Ličková, Kika Hrdinová, Alexandra Čičmancová, Lucia Císařová

       

      Chlapčenské:

      Sukničkári: Patrik Pakán, Michal Tencer,  Brngál Samuel, Grusman Marek

      Panteri: Pavel Císař, Filip Gríger, Tomáš Masný,  Aďko Vakrčka  

      Maturanti: Kristián Páleš,  Stanislav Marko,  Martin Gríger, Jakub Kubis

       

      Nakoľko sa do turnaja registrovali tri dievčenské a tri chlapčenské kluby mohli sme hrať systémom „každý s každým“ v jednotlivých kategóriách. Po ťažkých vzájomných zápasoch a s vypätím všetkých síl sa turnaj začal pomaly rozuzlovať. O výborný športový záźitok a kreatívne J herné kombinácie sa postarali hráči z jednotlivých európskych klubov s konečným poradím takto:

                  Chlapci                                                          Dievčatá

                  1. miesto: Sukničkári                                   1. miesto: Queen

                  2. miesto: Maturanti                                     2. miesto: Čaptavé kozlence

                  3. miesto: Panteri                                         3. miesto: Barbys

       

      Individuálna súťaž o najlepšieho strelca:

      1. miesto – Michal Tencer                  8.roč.
      2. miesto – Patrik Pakán                    8.roč.
      3. miesto – Tomáš Mastný                  6.roč.
     • Exkurzia na Obecnom úrade v Slovenskom Pravne

     • 23. novembra 2017 boli žiaci 3. a 4. ročníka na Obecnom úrade v Slovenskom Pravne. Čo je to matrika? Ako vyzerajú matričné knihy? Čo sa z nich dá dozvedieť? Prečo sa nedajú robiť záznamy do matričných kníh aj v okolitých obciach?Toto sú otázky, na ktoré žiaci hľadali odpovede. A teta Drahuška Blašková im na ne rada odpovedala. Po exkurzii sa žiaci prešli po obci a pripomenuli si historické a kultúrne pamiatky. Slohovanie o našej obci im potom v škole išlo jedna radosť. Pri prepisovaní slohových prác si vyskúšali ako sa píše dokumentačným atramentom. Hotové práce a projekty o obci už zdobia triedu i chodbu školy. 

    • Návšteva detí z materskej školy
     • Návšteva detí z materskej školy

     • 7. novembra 2017 navštívili prvákov bývalí spolužiaci z materskej školy. Škôlkari k nám zavítali, aby sa zoznámili s prostredím školy a pripravili sa na to, že na budúci rok z nich budú prváci. Tohtoroční prváci s pánom učiteľom pre nich pripravili krátky program a občerstvenie. Spoločne si zaspievali a zatancovali. Pre deti to bolo vzácne stretnutie.

    • Návšteva Turčianskej knižnice v Martine
     • Návšteva Turčianskej knižnice v Martine

     • V utorok 24.10.2017 sme boli v Turčianskej knižnici v Martine. Boli sme len my, žiaci 3.A a 4.A, ale bolo nás dosť veľa. Cestovali sme tam autobusom a niektorí ľudia museli aj stáť.

      Keď sme dorazili do knižnice, privítala nás pani knihovníčka. Sadli sme si na gauč a skoro sme sa nezmestili. Pani knihovníčka nám začala rozprávať zaujímavosti o knižnici, napríklad, že majú  viac ako 300 000 kníh. Potom sme sa išli popozerať na ostatné poschodia. Boli tam knihy o filmoch, športovcoch a tak ďalej. Keď sme sa vrátili, mohli sme si čítať. My s Dominikom sme si čítali z knihy Záhada lesa. Veľmi ma zaujala kniha pre nevidiacich.

      Bola to veľmi dobrá exkurzia.

                                                     Adrián Pauliny, 4.A trieda

     • Exkurzia - Po stopách Štúra, Dubčeka, Štefánika. Holokaust na Slovensku

     • Dňa 19. októbra sa siedmaci, ôsmaci a deviataci vybrali na potulky stredným a južným Slovenskom. Za celý deň sme prešli takmer 500 kilometrov a navštívili mnohé významné miesta našich dejín. Začali sme v rodnom dome Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Ďalšie navštívené miesto na nás zapôsobilo veľmi smutne - bolo to Múzeum kolakaustu v Seredi. Silne na nás zapôsobila osobnosť M. R. Štefánika, s ktorou sme sa bližšie zoznámili v jeho rodnom dome v Košariskách. Posledné navštívené miesto bolo miesto Štefánikovho odpočinku Mohyla na Bradle.Plní dojmov a nových poznatkov sme sa vo večerných hodinách v poriadku vrátili z nášho putovania. A tešíme sa na ďalšie cesty po slovenských pamiatkach.

    • Mesiac úcty k starším
     • Mesiac úcty k starším

     • Niet krajšieho obdobia v prírode, ako je jeseň,
      keď vietor hrá sa s krásne sfarbenými listami.
      Niet krajšieho a jemnejšieho pohladenia,
      ako pohladenie od starého otca či starej mamy.
      Niet šťastnejších chvíľ,
      ako keď sú obaja s nami.

      Dňa 27. októbra 2017 sme pri príležitosti Mesiaca úcty k starším pripravili v spolupráci s Obecným úradom v Slovenskom Pravne posedenie pre seniorov. Prítomným občanom sa prihovorila starostka obce pani Eva Pálešová a deti vystúpili s kultúrnym programom. Dúfame, že sme pre nich vytvorili príjemné prostredie, v ktorom aspoň na pár chvíľ zabudli na zdravotné problémy a s radosťou si zaspomínali na svoje detstvo či mladosť.

    • Rozprávkové Bojnice
     • Rozprávkové Bojnice

     • 21. júna sa v skorých ranných hodinách naši piataci a šiestaci vybrali na školský výlet do neďalekých Bojníc, v tom čase rozprávkových. Krásny Bojnický zámok oživili rozprávkové postavy pani Boženy Němcovej  a vtiahli nás do rozprávok Ženský vtip, Soľ nad zlato, Popolvár najväčší na svete a Čert a Kača. Očarení kúzlom príbehov sme pokračovali do zvieracej ríše - do zoologickej záhrady. Tu nás pobavil kúpajúci sa medveď, slon, ktorý nám vyhrával na ústnej harmonike, veselé surikaty, nezbedné opičie mláďa a mnohí iní obyvatelia ZOO. Po krátkom oddychu  pod záhradným vodným osviežovačom sme pokračovali do svea pravekých ľudí - do Prepoštskej jaskyne, múzea pravekého života. Počas prechádzky pod hradbou so stromov a kríkov sme sa podozvedali mnohé nové zaujímavosti o živote v praveku. Na záver prechádzky sme sa zabavili pri šamanskom speve a tanci. Príjemne unavení sme sa v podvečerných hodinách vrátili v poriadku domov plní zážitkov a už teraz sa tešíme na ďalšie putovanie za krásami a zaujímavosťami Slovenska.

    • Odovzdávanie ocenení víťazom PO v šk. roku 2016/2017
     • Odovzdávanie ocenení víťazom PO v šk. roku 2016/2017

     • Stretnutie víťazov predmetových olympiád a postupových súťaží v školskom roku 2016/2017 bolo príležitosťou odovzdať ocenenia najúspešnejším žiakom a žiačkam v okrese Turčianske Teplice. Stretnutie sa uskutočnilo dňa 9.6. 2017 od 10.00 hod CVČ Úsmev Turčianske Teplice. Blahoželáme aj naším dvom žiačkam – Kristíne Karáskovej (7.A) a Dominike Barošovej (9.A) za vynikajúce výsledky v olympiáde v anglickom jazyku a reprezentáciu našej školy.

    • Zber papiera
     • Zber papiera

     • „Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie.“

      Učíme sa ekologicky myslieť a žiť. To bol hlavný dôvod prečo sme v máji v našej škole zbierali starý, použitý a nepotrebný papier. Do zberu sa zapojilo 19 žiakov a papier zbierali tiež vyučujúci. Spoločne sme nazbierali  2 720 kg papiera. Najviac papiera priniesla Sárika Pálešová z 1.A triedy –581 kg. Sárika spolu so žiakmi, ktorí priniesli viac ako 100 kg budú ocenení na záver školského roka. Tortu za najväčšie množstvo nazbieraného papiera – 873,5 kg - získali prváci. Blahoželáme všetkým oceneným žiakom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zberu papiera zapojili. Veríme, že do budúceho zberu papiera sa zapojí ešte viac detí.
      Veď 1 tona starého papiera zachráni 17 stromov pred vyrúbaním!

    • Návšteva OK v Martine a Múzea A. Kmeťa
     • Návšteva OK v Martine a Múzea A. Kmeťa

     •  

      Koncom mája žiaci 4. ročníka navštívili už po tretí krát Okresnú knižnicu v Martine - detské oddelenie, kde vrátili prečítané knihy a "zásobili sa" veľkým počtom kníh na prázdniny - veď nudiť sa predsa nebudú! 

      V ten istý deň sme navštívili zrekonštruované a zmodernizované múzeum v centre Martina. Pracovníčka múzea zaujímavou formou porozprávala deťom o A. Kmeťovi a ukázala exponáty zvierat, ktoré žiakov veľmi zaujali.

      Na exkurzii samozrejme nemohla chýbať dobrá zmrzlina a chvíľka strávená v obchodoch. Unavení a plní zážitkov sme sa vrátili do školy.

    • DEŇ ZEME V NAŠEJ ŠKOLE
     • DEŇ ZEME V NAŠEJ ŠKOLE

     • Každoročne patrí 22. apríl Dňu Zeme. Celá spoločnosť si v tento deň viac ako po iné pripomína, ako chrániť a udržať si našu planétu zdravú nielen pre nás, ale i našich potomkov. Deti našej školy tak urobili krásnym programom. Každá trieda prekvapila iným spôsobom. Prváci sa ukryli za liečivé rastliny a o každej povedali zaujímavé informácie. Druháci a tretiaci zavítali do lesa a prišli k nám ako lesné zvieratká, ktoré povedali o ich živote. Štvrtáci nás ohúrili vlastnými originálnymi básňami s témou ochrany životného prostredia. Piataci vyrobili dva pútavé plagáty, ku ktorým krásne "zapasovali" dva projekty siedmakov, pomocou ktorých ukázali dopad negtívnej priemyselnej činnosti človeka na prírodu. Šiestaci porozprávali o separovaní odpadu, o možnostiach jeho spracovania. Sami vyrobili niekoľko takýchto výrobkov, ktoré spolužiakom predstavili. O našej planéte porozprávali ôsmaci a záver už patril deviatakom, ktroí si pripravili malý kvíz o triedení odpadu, do ktorého zapojili všetkých žiakov.Program ukončil p. riaditeľ slovami, ktorými zdôraznil dôležitosť šetrenia a ochrany prírody, nutnosť separovania odpadu. Planéta patrí nám všetkým a len od nás záleží, ako sa nám bude na nej žiť.