Dnes nás poctila svojou vzácnou návštevou kpt. PhDr. Ľudka Húsková, PhD. Žiakom 3. - 4. ročníka predstavila preventívny program Detská policajná akadémia a žiakom 6. - 9. ročníka porozprávala na tému Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých.
3. - 4. ročník: Žiaci sa zoznámili s pracovným zošitom, kde sa dozvedeli niečo o Policajnom zbore, o činnosti niektorých služieb polície. Venovali sa téme Bezpečne na internete - komunikácii na sociálnych sieťach, bezpečnému používaniu internetu i ochrane osobných údajov pri používaní internetu. O predsudkoch, ponižovaní, diskriminácii i rasizme sa deti dozvedeli prostredníctvom pracovného listu Každý je iný. Zámerom tejto témy bolo podporovať a šíriť v deťoch toleranciu a znášanlivosť. Na tému Stop násiliu! - sa rozprávali nielen o násilí a šikanovaní, ale aj o spolunažívaní a chápaní životných hodnôt a o trestnoprávnej zodpovednosti.
6. - 9. ročník: Vysvetlila žiakom, čo je trestnoprávna zodpovednosť a ako ich činy môžu mať právne dôsledky. Informovala žiakov o následkoch protiprávneho správania. Edukovala ich o bezpečnom správaní v rôznych situáciách, vrátane bezpečnosti na internete.
Je dôležité pochopiť, že aj keď sú ešte deti, môžu byť za určité činy právne zodpovedné. Na Slovensku platí, že trestnoprávna zodpovednosť začína od veku 14 rokov, ale aj mladšie deti môžu čeliť rôznym formám zodpovednosti za svoje činy. Rodičia môžu byť zodpovední za škodu spôsobenú ich deťmi.
Prevencia u detí je kritickým prvkom vo vzdelávacom procese a výchove k zodpovednému občianstvu. Kapitán Husková svojimi aktivitami významne prispieva k tejto výchovnej úlohe, pomáhajúc deťom pochopiť dôsledky svojho správania a viesť ich k bezpečnému a morálnemu konaniu.
V závere sa im predstavila pani Mgr. Oľga Kubíková - koordinátor ochrany detí pred násilím z ÚPSVaR Martin. Rozprávala im o Linke detskej istoty. Vysvetlila im ako taká linka funguje a kedy sa na ňu môžu obrátiť.